?McIntosh, Inc. reports the following? information:
Beginning Finished Goods Inventory |
6060 |
units |
Units produced |
510510 |
units |
Units sold |
570570 |
units |
Sales price |
$ 160$160 |
per unit |
Direct materials |
$ 31$31 |
per unit |
Direct labor |
$ 19$19 |
per unit |
Variable manufacturing overhead |
$ 13$13 |
per unit |
Fixed manufacturing overhead |
$ 11 comma 100$11,100 |
per year |
Variable selling and administrative costs |
$ 7$7 |
per unit |
Fixed selling and administrative costs |
$ 12 comma 500$12,500 |
per year |
What is the unit product cost using variable? costing? (Round your answer to the nearest? cent.)
A.
$ 63.00$63.00
B.
$ 53.76$53.76
C.
$ 116.27$116.27
D.
$ 84.76